top of page
  • Фото автораDIMdoctors

Акушерські кровотечі. Хірургічний гемостаз

28.11.23 на базі Львівського перинатального центру пройшов тренінг з опанування практичних навичок “Акушерські кровотечі. Хірургічний гемостаз”.


Дмитро Мітюрєв
Дмитро Мітюрєв

Дмитро Мітюрєв розповів про важливість командної роботи в тандемі “акушер-гінеколог-анестезіолог” та реалізацію принципу Damage control resuscitation-реанімаційні заходи з контролем пошкоджень.


У структурі причин материнської смертності у сучасному світі акушерські кровотечі займають одне з перших місць. Їх частота коливається від 2,5 до 8 % від загальної кількості пологів.


При цьому 2–4% пов’язані з атонією матки в послідовому та ранньому післяпологовому періодах, до 1 % – із передчасним відшаруванням плаценти та передлежанням плаценти.


ВООЗ вважає профілактику акушерських кровотеч та боротьбу з ними пріоритетним напрямком діяльності при зниженні материнської смертності .


Чому виникають акушерські кровотечі в XXI сторіччі?


Серед найчастіших причин:


- Збільшення віку роділь

- Наявність супутніх екстрагенітальних захворювань

- Збільшення числа багатоплідних вагітностей після допоміжних репродуктивних технологій ( ДРТ), зокрема запіднення ін вітро

- Розповсюдження ожиріння

- Попередній кесарів розтин і в майбутньому- передлежання або врощення плаценти


Характерними особливостями акушерських кровотеч є висока швидкість втрати об'єму циркулюючої крові і, як наслідок, велика частота розвитку важких форм геморагічного шоку, раптовість, масивність і раннє приєднання коагулопатичного синдрому. При цьому терапія повинна бути ранньою і комплексною, а дії анестезіологів-реаніматологів та акушерів-гінекологів – узгодженими.


Масивною вважається кровотеча більше 1500 мл з втратою більше половини об’єму циркулюючої крові.


“Якщо кровотеча продовжується, то смерть від шоку є неминучою…”


Принципи командної роботи при зупинці кровотечі:


- За пошкодженням слідкує акушер-гінеколог- Damage control Surgery – критично важливими є перші 30 хв., коли надається ефективна допомога. Діяти треба швидко,чітко та виважено.

- За реанімаціє анестезіолог-реаніматолог -Damage control resuscitation

- За коагуляцією трансфузіолог, анестезіолог- Massive transfusio protocols


Потрібні стандартизовані алгоритми дій,спілкування між членами команди, забезпечення можливостей для переливання крові, належна підготовка персоналу.

Львівський перинатальний центр забезпечує III рівень медичної допомоги – високоспеціалізований. Для цього є все необхідне: злагоджена робота команди, вчасна діагностика, інноваційне обладнання, необхідні лікарські засоби.


Рання хірургічна зупинка кровотечі - Damage control Surgery- при виникненні сумнівів в ефективності хірургічного гемостазу показане оперативне втручання. Краще виконати ( ре-) лапаротомію, ніж обрати тактику спостереження. Зупиняємо кровотечу будь-якою ціною максимально швидко!


Зігрівання пацієнта- зовнішнє зігрівання та теплі розчини. Зниження температури тіла на 1*С- це мінус 10% активності факторів згортання крові


Допустима гіпотонія - Permissive hypotensive resuscitation. Дозвільна гіпотензивна реанімація (PHR) — це навмисне зниження систолічного тиску до 90-100 мм.рт.ст під час інфузійної реанімації шляхом обмеження об’єму введеної кристалоїдної рідини до моменту остаточного хірургічного контролю кровотечі.


Обмеження кристалоїдів і колоїдів-концепція ROSE,SOSD


Рання корекція коагулопатії і застосування компонентів крові: протокол масивної трансфузії-Massive Transfusion Protocols


Визначення рівня лактату у сироватці крові як маркера порушеної тканинної перфузії. Тривалість перебування пацієнток у відділенні інтенсивної терапії при рівні лактату вище 4 ммоль/л була значно більшою ( 8 днів) на відміну від пацієнток з рівнем лактату нижче 4 ммоль/л (2-3 дні).


Тромбоеластографія (ТЕГ)- методика інтегральної оцінки роботи системи гемостазу пацієнта. Вваається золотим стандартом у світовій медичній практиці і включена до протоколів лікування тромбозів, кровотечі та коагулопатії різного типу. Метод базуєтьс на вивченні в’язко-еластичних властивостей тромбу. Дозволяє оцінити ступінь фібринолізу, тромбоцитарної та плазмової складових системи гортання крові.


Шляхи зниження смертності


- Раціональна маршрутизація

- Раннє лікування крововтрати, моніторинг гемодинаміки

- Сучасна інтенсивна терапія

- Препарати, що підвищують згортання крові ( активований фактор VIIa, транексам)

- Апаратна реінфузія крові

- Доступність суміжних спеціалістів, які здатні зменшити або усунути причину крововтрати або допомогти в інтенсивній терапії


Comments


bottom of page