PhD Дмитро Мітюрєв, завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії Львівського перинатального центру
Чи можливо народжувати без болю ? ТАК !
Що таке епідуральна анестезія при пологах?
Це метод знеболення пологів, при якому препарат вводиться в епідуральний простір, звідки просочується в нервові волокна, що іннервують живіт, матку та зону статевих органів. Місцевий анестетик блокує нервові волокна, які відповідають за біль, і таким чином перейми та процес пологів стає значно менш болісним для матері.
Чи впливає негативно епідуральна анестезія на організм матері та плода?
При правильній техніці виконання препарат всмоктується в кров матері в мізерній кількості, а через плацентарний бар’єр не проникає взагалі. Тому немає жодної шкоди ані для матері, ані для дитини.
Як часто проводиться епідуральна анестезія в пологах?
В розвинених країнах світу понад 90% жінок народжують з епідуральною анестезією. В нашій установі у 2022 році понад 60% жінок народжували з епідуральною анестезією.
Коли розпочинають епідуральне знеболення?
Епідуральну анестезію можна розпочинати в будь-який період пологів. Катетер можна встановити навіть до початку пологів.
Чи проводиться епідуральна анестезія після пологів?
Так, може проводитися. Знеболюється не тільки народження дитини, але й при потребі післяпологовий огляд, ушивання розривів та епізіотомія.
Чи послаблює епідуральна анестезія пологову діяльність і чи подовжує
період пологів?
Епідуральна анестезія не ослаблює скорочення матки та суттєво не подовжує тривалість пологів. Аналіз більше, ніж 50 000 пологів показав, що при епідуральній анестезії тривалість пологів може збільшуватися лише на 7 хвилин.
Чи використовують епідуральну анестезію при порушенні пологової
діяльності матки?
Так, використовують. При дискоординованій пологовій діяльності епідуральна анестезія має лікувальний ефект. Вона синхронізує скорочення матки та прискорює розкриття шийки матки. Тому в подібних випадках епідуральна анестезія не заборонена, а навпаки показана.
Які існують протипоказання до епідуральної анестезії?
Епідуральна анестезія протипоказана при:
- коагулопатії - зниженій кількості тромбоцитів, порушенні згортання крові,
- при наявності гнійничкових утворень в місці постановки катетера
- при сепсисі - зараженні крові
У всіх інших випадках епідуральна анестезія не протипоказана.
Які ускладнення епідуральної анестезії?
При правильній техніці виконання ускладнення відсутні!
Теоретично можуть виникати:
- післяпункційний головний біль - виникає у менше, ніж 1% вагітних. Триває 2-3 дні і піддається лікуванню відповідними препаратами
- мозаїчний блок - коли є анатомічні особливості хребта. Анестетик поширюється у всі ділянки неоднаково, і внаслідок цього одна зона може бути знеболена краще, а інша - гірше)
- рідкісними ускладненнями є потрапляння анестетика в судину або в спинномозкову рідину - при неправильній постановці катетера або його зміщенні. Але останні два ускладнення в наш час виключені, оскільки перед початком анестезії вводиться тест-доза (маленька доза анестетика) і оцінюється. Тільки після того, як лікар переконався, що реакції на тест-дозу немає, і катетер знаходиться там, де потрібно, вводиться основна знеболююча доза.
Чи буду я відчувати перейми та чи буду розуміти, коли потрібно
тужитися?
Так, будете. Епідуральна анестезія виключає тільки больовий компонент, тому ви будете відчувати скорочення матки, але вони будуть неболісними!
Чи можу я під час епідуральної анестезії вставати, сидіти на м’ячику,
ходити в душ чи туалет?
Так, можете. Препарати виключають тільки біль, а чутливість шкіри і здатність рухатися зберігаються. Тому ви можете поводитись в пологах як звичайно. Можливе відчуття «заніміння» в ногах, тому ходити треба обережно, щоб не перечепитися.
Чи є ризик ушкодження спинного мозку та паралічу після епідуральної
анестезії?
Ні, оскільки епідуральний катетер встановлюється в тому місці, де спинного мозку вже немає (він закінчується значно вище).
Чи може бути алергічна реакція на препарати, що використовуються в
пологах?
Алергічна реакція на вищевказані препарати виникає вкрай рідко, значно рідше, ніж алергія на антибіотики чи цитрусові.
Чи впливає епідуральна анестезія на психологічний стан матері?
Так, впливає. Дослідження показують, що епідуральна анестезія знижує ризик післяпологової депресії у породіллі.
У нашому медичному центрі є все необхідне для забезпечення знечулення пологів . Тому запрошуємо народжувати до Львівського перинатального центру без болю та з комфортом!
Епідуральна анестезія, анестезіолог, знеболення пологів,покази до епідуральної анестезії, протипокази до епідуральної анестезії, ускладнення після епідуральної анестезії
Comments