top of page
  • Фото автораDIMdoctors

Український тато у декреті по догляду за дитиною


Найбільший досвід у цьому питанні мають скандинавські країни. Наприклад, в Швеції з 480 днів загальної декретної відпустки батько дитини зобов’язаний взяти 60. Якщо він цього не зробить, сім’я не отримуватиме виплати!А в Норвегії батьки повинні взяти по 10 тижнів декрету. Інший час розподіляють між собою в будь-яких пропорціях.Також рівні права на декретну відпустку батьки мають в Іспанії, Португалії, Франції, Фінляндії, Литві.А як в Україні- чи може молодий тато піти в декрет?Так, може згідно закону про декретну відпустку.


Від  травня 2021 року Україна стала на крок ближчою до європейських цінностей, які транслюють не лише  рівні права обох батьків у догляді за дитиною, а й обов’язки.


Батько дитини в Україні може йти у декрет до трьох років або ж розділити декрет на половину з дружиною. При цьому за ним зберігається місце роботи, а декрет зараховується до трудового стажу чоловіка. 


Які документи необхідні для оформлення декрету для чоловіка в Україні


Якщо чоловік  має намір піти у декретну відпустку для догляду за дитиною до трьох років, на робоче місце він повинен надати наступні документи:


  • заяву на відпустку для догляду за дитиною

  • копії документа, який необхідний для реєстрації народження дитини, або ж свідоцтва про народження


Також чоловік має право піти в одноразову додаткову відпустку терміном на 14 днів для догляду за дитиною у перші два тижні життя малюка, яка оплачується за рахунок работодавця.  
Таку відпустку можна взяти винятково протягом трьох місяців із дня народження малюка.


У законі виділяються три категорії громадян, які мають на неї право:


-         чоловік, дружина якого народила дитину

-         батько дитини, який проживає в цивільному шлюбі з матір’ю дитини

-         бабуся або дідусь, які доглядають за дитиною


Тобто хтось один з перерахованих категорій.


Щоб піти в таку відпустку,  необхідно подати своєму роботодавцю відповідну заяву і протягом 30 календарних днів надати копії документа, що необхідний для держреєстрації дитини, або свідоцтва про народження.


Раніше для оформлення декрету батька додатково надавалася довідка з місця роботи матері дитини із зазначенням дати виходу з декретної відпустки. Зміни у законодавстві прибрали дискримінаційний підхід, згідно з яким виключно мати могла передати право на декрет іншим.

Тому у випадках, коли мама, наприклад, є самозайнятою особою або ФОПом, батько теж не міг скористатися такою відпусткою.


У яких випадках батько-військовослужбовець може отримати відпустку для догляду за дитиною?


Нещодавно Верховна Рада у першому читанні підтримала надання відпустки чоловікам-військовослужбовцям для догляду за дитиною.


Однак законопроєкт передбачає можливість надавати декрет чоловікам-військовослужбовцям тільки у разі, якщо його жінка також є військовослужбовцем.


Відпустку можна отримати не пізніше, ніж через три місяці після народження дитини.


Для цього потрібно звернутися із заявою до роботодавця і надати свідоцтво про народження дитини. Декретну відпустку в цьому випадку не можна взяти грошима і розділити на кілька частин.


Якими будуть виплати на дітей у 2024 році?


З 1 січня не очікується підвищення розміру грошової допомоги при народженні дитини, оскільки ця сума не залежить від прожиткового мінімуму, а зафіксована відповідним законом.


Загальна сума виплати складає 41 280 грн.


Спочатку молоді батьки отримують 10 320 грн., а потім по 860 грн. на місяць протягом трьох років.


Кожна нововнароджена дитина  “Пакунок малюка” зі всіма необхідними речами дл догляду за немовлям. Батьки можуть відмовитися від цієї опції та отримати гроші.


У 2023 році  ця сума становила 6 816 грн. 


У 2024 році замість “Пакунку малюка” можна отримати 7 689 грн.


У Львівському перинатальному центрі видають “Пакунок малюка” та всі необхідні документи для реєстрації дитини  та виплат.


Ваші успішні пологи разом з нами!

5 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page